Spotkanie Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej w Myczkowcach

W niedzielne popołudnie, 17 października, wybraliśmy się na wyjazdowe spotkanie Akcji Katolickiej w Myczkowcach. Było chłodno, pochmurno, ale nie padał deszcz, mogliśmy więc spokojnie, bez tłoku zwiedzić Ośrodek Caritas.
Rozpoczęliśmy od spaceru po Ogrodzie Biblijnym, o którym obszerny artykuł zamieszczony był w majowym numerze "Verbum". Oglądaliśmy sceny z życia Pana Jezusa, począwszy od Jego rodowodu aż do momentu Zesłania Ducha Świętego i chociaż część roślin zdobiących ogród została juz przeniesiona w donicach do kaplicy, to sceny biblijne i zdjęcia z Ziemi Świętej zrobiły na nas duże wrażenie. Panie, które w tym roku były na pielgrzymce w Ziemi Świętej, przywoływały swoje przeżycia i dzieliły się nimi. Zwiedziliśmy także Centrum Kultury Ekumenicznej, gdzie znajdują się miniatury drewnianych świątyni - kościołów i cerkwi w skali 1:25 z terenów Polski, Słowacji i Ukrainy. Zachwycała nas precyzja i wierność wykonania modeli. Jedna z uczestniczek spotkania rozpoznała kościół, w którym brała ślub. Przed pomnikiem Papieża Jana Pawła II panie zapaliły znicze. W kaplicy Matki Bożej Pięknej Miłości w skupieniu, pod przewodnictwem Księdza Proboszcza, odmówiliśmy różaniec. Kilka miłych chwil spędziliśmy też w kawiarence ośrodka, przy gorącej herbatce i ciastku. Powróciliśmy do domu pełni wrażeń, z nadzieją, że w przyszłym roku znów wybierzemy się w jakieś ciekawe miejsce.

J.Kr.

Spotkanie Akcji Katolickiej - 22 listopada 2008

Jak co roku, w przeddzień Uroczystości Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata, w przemyskiej archikatedrze zgromadzili się członkowie Akcji Katolickiej oraz Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Do Przemyśla pojechali również przedstawiciele zagórskiego oddziału AK - przewodnicząca, p. Agnieszka Podkalicka i p. Emil Chudio. Przed Mszą Świętą, której przewodniczył ksiądz Biskup Adam Szal, członkowie Akcji Katolickiej spotkali się w Domu Katolickim ROMA, gdzie wręczono nominacje na nową kadencję dla prezesów i asystentów Parafialnych Oddziałów AK. Spotkaniu przewodniczył Asystent Diecezjalny AK ks. prałat Józef Niżnik oraz Prezes DIAK p. Kazimierz Kryla.
Serdecznie gratulujemy p. Agnieszce Podkalickiej ponownej nominacji na stanowisko prezesa. Życzymy satysfakcji z pracy, zrozumienia i życzliwości wszystkich parafian.

W 2008 roku Parafialny Oddział Akcji Katolickiej przygotował dla wspólnoty parafialnej dwie pielgrzymki do sanktuariów maryjnych – do Lewoczy i do Kodnia.

Odbył się także wyjazd do Krakowa „Śladami Świętych”, podczas którego w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach, nastąpiło uroczyste przekazanie relikwii św. Siostry Faustyny do kościoła dojazdowego w Zasławiu.

Pielgrzymka Akcji Katolickiej

24 maja 2008 roku odbyła się doroczna pielgrzymka Akcji Katolickiej diecezji przemyskiej do Sanktuarium jej patrona – św. Andrzeja Boboli w Strachocinie. Miała ona szczególny charakter dziękczynny za 15 lat posługi biskupiej ks. arcybiskupa Józefa Michalika w naszej diecezji.
Modlitewne spotkanie rozpoczęliśmy odmówieniem bolesnych tajemnic Różańca Świętego na strachocińskiej Bobolówce. Później konferencję dla kapłanów wygłosiła p. Halina Szydełko – prezes KOAK, a w tym samym czasie do wszystkich członków AK słowa konferencji wygłosił ks. biskup Mariusz Leszczyński.
Podsumowaniem pielgrzymki była uroczysta Msza święta pod przewodnictwem arcybiskupa Józefa Michalika, biskupa Mariusza Leszczyńskiego i biskupa Adama Szala oraz licznie zgromadzonych kapłanów – asystentów parafialnych AK.
W czasie Mszy świętej przyjęto w szeregi diecezjalne AK kolejne 15 oddziałów parafialnych.
Na zakończenie uroczystości została odsłonięta pamiątkowa tablica informująca o nadaniu kościołowi parafialnemu w Strachocinie tytułu Sanktuarium św. Andrzeja Boboli. Fundatorami tablicy są państwo Danuta i Andrzej Sitkowie z Zagórza.
Pielgrzymka napełniła uczestników nowymi siłami do pracy w parafialnych oddziałach AK i w życiu osobistym każdego z nas.

Agnieszka Podkalicka