Archiwalne aktualności – Wrzesień 2007
Postępują prace przy kaplicy dojazdowej w Zasławiu
14 września, w piątek udało się założyć hełm na wieżę w kaplicy dojazdowej w Zasławiu. Operacja była trudna i dość niebezpieczna, ale wszystko zakończyło się szczęśliwie. Hełm został zwieńczony krzyżem, co miało symboliczne znaczenie, gdyż właśnie 14 września przypada Święto Podwyższenia Krzyża.
Zamówione są już okna, które firma z Ustrzyk obiecała wykonać przez Uroczystością Wszystkich Świętych, czekamy też na majstrów, którzy mają wykonać tynki wewnątrz kościoła. Msza Święta odprawiana jest już w kaplicy.
W przyszłą niedzielę zorganizowana będzie zbiórka do puszek na wsparcie dzieła budowy.
Święto Podwyższenia Krzyża
14 września, w święto Podwyższenia Krzyża spora grupa wiernych udała się po Mszy Świętej wieczornej pod krzyż przy ulicy Batorego, by tam modlić się wraz z księżmi. Poświęcona i zamocowana została figura Pana Jezusa, którą znaleziono w tym miejscu i starannie odczyszczono.
Skarby franciszkańskich kościołów
13 września, o godz. 17.00 w sanockim zamku odbyło się uroczyste otwarcie pięknej wystawy "Skarby klasztorów franciszkańskich". Przygotowanie ekspozycji wpisuje się w obchody 630. rocznicy przybycia Franciszkanów do Sanoka, które obchodzone są właśnie w tym roku. Spotkanie otworzył dyrektor Muzeum Historycznego w Sanoku, pan Wiesław Banach, witając przybyłych gości – ks. bpa Adama Szala, ks. archiprezbitera Feliksa Kwaśnego, przedstawicieli wspólnot franciszkańskich z Przemyśla i Krakowa – o. Kaliksta Biskupa i o. Franciszka Solorza.
Następnie głos zabrał współgospodarz wystawy – o. Stanisław Glista – gwardiana klasztoru Franciszkanów w Sanoku. W krótkich słowach przypomniał on o charyzmacie franciszkańskim i historii sanockich Franciszkanów. Podkreślił, że poprzez zetknięcie z przedmiotami zgromadzonymi w klasztorach można uchylić rąbka franciszkańskiej duchowości, która zawsze miała charakter chrystocentryczny, eucharystyczny i maryjny.
Ks. bp Adam Szal przypomniał, że jednym z pierwszych biskupów, który objął metropolię halicką wkrótce po jej utworzeniu, był właśnie franciszkanin – Eryk Vincenz. Przywołał też piękną inicjatywę, którą stworzyli w średniowieczu franciszkanie i dominikanie – Stowarzyszenie Braci Pielgrzymujących, niosące Ewangelię wszystkim narodom. Na zakończenie zacytował słowa św. Franciszka – "Bracia, dbajcie o kielich" i odniósł je do troski o piękno świątyni, wyraźnie widocznej w środowisku franciszkańskim.

Dyrektor Muzeum Historycznego Wiesław Banach i o. gwardian Stanisław Glista podczas otwarcia wystawy

Honorowy gość – ks. bp Adam Szal
Kolejną częścią spotkania był bardzo ciekawy wykład p. Wiesława Banacha, połączony z pokazem multimedialnym, który przybliżył zgromadzonym gościom prezentowane na wystawie eksponaty. Pan Dyrektor zwrócił uwagę na najcenniejsze przedmioty – obrazy, rzeźby, naczynia liturgiczne, ornaty, które przyjechały do Sanoka z Przemyśla i Krakowa.
Następnie zebrani udali się do piwnic zamku, gdzie w historycznych wnętrzach można było już "na żywo" obejrzeć ekspozycję.
Zakończeniem uroczystości była Msza Święta w kościele Franciszkanów, której przewodniczył ks. bp Adam Szal.
Wystawa, którą naprawdę warto zobaczyć, będzie czynna w salach sanockiego zamku do 7 października w godzinach od 9.00 do 17.00.
Eksponaty prezentowane na wystawie




Zaczerpnięto z katalogu "Skarby Klasztorów Franciszkańskich"

Zaczerpnięto z katalogu "Skarby Klasztorów Franciszkańskich"

Zaczerpnięto z katalogu "Skarby Klasztorów Franciszkańskich"

Ks. bp Adam Szal ogląda ekspozycję
Wystawie towarzyszy pięknie wydany i doskonale opracowany katalog, przygotowany przez Muzeum Historyczne w Sanoku.
Warto też wspomnieć, że w maju ukazał się bardzo ciekawy Przewodnik po kościele i klasztorze Franciszkanów w Sanoku, w którym można znaleźć wiele interesujących informacji i barwnych ilustracji. Oba wydawnictwa można nabyć w Muzeum Historycznym w Sanoku.