NASZE PIELGRZYMOWANIE W 2011 ROKU
Nabożeństwo Męki Pańskiej
8 kwietnia, w chłodny i wietrzny poranek, wyruszyliśmy na pielgrzymkę do Krakowa, inaugurując tym samym tegoroczny sezon. Tym razem naszym głównym celem było uczestnictwo w nabożeństwie 15 stopni Męki Pańskiej w kościele Franciszkanów, odprawianym od ponad 400 lat przez Arcybractwo Męki Pańskiej.
Obejrzeliśmy także ekspozycję sztuki dawnej Polski w pałacu Erazma Ciołka, zwiedziliśmy kościoły: Franciszkanów, Dominikanów i Mariacki, zatrzymaliśmy się także pod oknem papieskim.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z wyjazdu.
Z wizytą u ojca Mateusza
Sympatycy serialu "Ojciec Mateusz" mogli na naszej kolejnej wyprawie odwiedzić miejsca, w których rozgrywa się akcja filmu. Wybraliśmy się bowiem do Baranowa Sandomierskiego, Sandomierza oraz Leżajska. Zwiedziliśmy zabytkowy zamek, piękną sandomierską starówkę, a wycieczkę zakończyliśmy Mszą Świętą w Leżajskim sanktuarium.
Od Lwowa do Poczajowa
Pod koniec maja, tuż przed rozpoczęciem misji świętych, wybraliśmy się na parafialną pielgrzymkę do Rudek, Lwowa, Żółkwi, Oleska, Podhorzec i Poczajowa. Wyjazd był bardzo udany, pogoda dopisywała, a miejsca, które zwiedzaliśmy, pełne śladów polskiej historii, budziły wiele wzruszeń i refleksji. Pielgrzymkę rozpoczęliśmy Mszą Świętą w Rudkach, w sanktuarium Matki Bożej Rudeckiej, potem modliliśmy się w kolegiacie w Żółkwi, przy sarkofagu hetmana Żółkiewskiego, spacerowaliśmy po zabytkowej lwowskiej starówce. Drugiego dnia, po polowej Mszy Świętej przy zamku w Podhorcach, zwiedziliśmy Ławrę Poczajowską - sławne sanktuarium prawosławia, zamek w Olesku, gdzie urodził się przyszły król Jan III Sobieski, a wyprawę zakończyliśmy spektaklem w lwowskim Teatrze Opery i Baletu.
Z wizytą u Kamedułów
10 lipca w czasie jednego z 12 w roku Dni Otwartych, udaliśmy się do klasztoru Kamedułów na Srebrnej Górze na Bielanach pod Krakowem. Mogliśmy zobaczyć, jak żyją mnisi z tego kontemplacyjnego zgromadzenia i podziwiać piękny kościół, w zwykłe dni niedostępny dla kobiet. Następnie udaliśmy się na spacer po Lasku Wolskim do Kopca Piłsudskiego i popłynęliśmy w rejs po Wiśle spod klasztoru Norbertanek do Wawelu.
Szczególnym momentem tego wyjazdu była wizyta w budującym się Centrum Jana Pawła II w Łagiewnikach. Niezapomniana dla wszystkich i wzruszająca była modlitwa przy płycie z grobu Ojca Świętego i przy Jego relikwiach.
W Austrii
W drugiej połowie lipca wyruszyliśmy na czterodniową wyprawę szlakiem klasztorów i sanktuariów Austrii. Zwiedziliśmy m.in. Zamek Orawski na Słowacji, Wiedeń, opactwo Cystersów w Heiligenkreutz, gdzie mogliśmy zobaczyć m.in. ponad 700-letnie witraże, uczestniczyliśmy we Mszy Świętej na Khalenbergu, odwiedziliśmy opactwo Augustianów w Klosterneunburg, gdzie podziwialiśmy wspaniały ołtarz z Verdun wykonany w 1181 roku. Byliśmy też w monumentalnym opactwie Benedyktynów w Melku, w santuarium w Maria Taferl, a naszą pielgrzymkę zakończyliśmy w Mariazell, najsłynniejszym sanktuarium maryjnym Austrii.
Zakopane i Bardejów
W dniach 17-18 sierpnia czekała nas kolejna pielgrzymka - tym razem do Zakopanego. Po drodze zaś zwiedziliśmy zamki w Czorsztynie i Niedzicy, oraz drewniany kościół w Dębnie Podhalańskim, byliśmy w muzeum ks. Józefa Tischnera w Łopusznej, uczestniczyliśmy we Mszy Świętej w Ludźmierzu. Drugiego dnia zwiedzaliśmy Zakopane - dotarliśmy m.in. na Stary Cmentarz, na Gubałówkę, do sanktuarium św. Brata Alberta na Kalatówkach, do kaplicy na Jaszczurówce. Ostatnim etapem naszej wyprawy był piękny słowacki Bardejów, gdzie zobaczyliśmy m.in. gotycki kościół św. Idziego, z imponującą kolekcją drewnianych nastaw ołtarzowych.
Drewniane kościoły Podkarpacia
24 września, jednodniową pielgrzymką do pięknych miejsc Podkarpacia, zakończyliśmy tegoroczny sezon pielgrzymkowy. Po przewodnictwem znawcy historii i sztuki, dra Piotra Łopatkiewicza odwiedziliśmy m.in. Duklę, z pustelnią św. Jana, kościołem Bernardynów i wspaniałym rokokowym kościołem parafialnym, wspaniałe drewniane kościoły w Sękowej, Binarowej i Trzcinicy - dwa pierwsze wpisane na listę UNESCO, zabytkowy Biecz, a także skansen archeologiczny Karpacka Troja w Trzcinicy. Naszą wyprawę zakończyliśmy Mszą Świętą w Dębowcu, w sanktuarium Matki Bożej Saletyńskiej.